*****FSLI PICHETEAZĂ ÎN 21 ȘI 22 FEBRUARIE MINISTERUL MUNCII*****Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ a înaintat Premierului Viorica Dăncilă, precum şi ministrului Educaţiei Naţionale, Valentin Popa, ministrului Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, şi ministrului Finanţelor Publice, Eugen Teodorovici, memorii prin care sunt semnalate problemele grave din sistemul de învăţământ românesc, în special cele care vizează salarizarea personalului*****

marți, septembrie 01, 2009

PROGRAM ȘEDINȚĂ PUBLICĂ 3 - 4 SEPTEMBRIE 2009

MINISTERUL EDUCAŢIEI CERCETĂRII ŞI INOVĂRII
INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN VASLUI
Ședinţa publică pentru ocuparea prin completare de normă/detaşare în interesul învăţământului pentru restrângere nesoluţionată/corecturi la suplinire/detaşare la cerere/suplinire a posturilor /catedrelor vacante va avea loc în perioada 3 - 4 septembrie 2009 în amfiteatrul Liceului « Mihail Kogălniceanu » Vaslui, după următorul program :
COMPLETAREA DE NORMĂ/DETAŞARE ÎN INTERESUL ÎNVĂŢĂMÂNTULUI PENTRU RESTRÂNGERE NESOLUŢIONATĂ
Ordinea în care se ocupă/repartizează posturile :
-completările de normă
-detaşare în interesul învăţământului pentru restrângere nesoluţionată
Program şedinţă publică completări/restrângere:
Joi 3 septembrie 2009 :
9.00-10.30-toate disciplinele
DETAŞARE LA CERERE
Ordinea în care se ocupă/repartizează posturile :
-corecturi la detaşare
-detaşare la cerere prin continuitate
-detaşare la cerere prin concurs de titularizare
-detaşare la cerere prin concurs specific
Program şedinţă publică detaşare:
Joi 3 septembrie 2009 :
10.30-11.00-educatoare
11.00-11.30- învăţători
11.30-13.00- profesori toate disciplinele
SUPLINIRE
Ordinea în care se ocupă/repartizează posturile :
-corecturi la suplinire
-suplinirea prin continuitate
-completarea normei pentru candidaţii care au primit continuitate
-suplinire post redus (cel puţin nota 7 la unul din concursurile naţionale din 2007 sau 2008) +suplinirea în baza notei de la concursul de titularizare din 2009(cel puţin nota 5).
-suplinirea candidaţilor cu note între 5 şi 6,99 la concursul de titularizare din 2008.
-suplinirea candidaţilor cu note între 5 şi 6,99 la concursul de titularizare din 2007.
-suplinirea în baza concursului de suplinire din 28 august 2009.
-suplinire a doua specializare în baza concursului de titularizare din 16 iulie 2009.
-suplinire a doua specializare în baza concursurilor de de titularizare din 2008 sau 2007.
-suplinire institutori cu a doua specializare în baza concursului de titularizare din 16 iulie 2009.
- suplinire institutori cu a doua specializare în baza concursurilor de titularizare din 2008 sau 2007.
-suplinire a doua specializare în baza concursului de suplinire din 28 august 2009.
- suplinire institutori cu a doua specializare în baza concursului de suplinire din 28 august 2009.
-suplinire în baza concursului de titularizare 2009 organizat în alte judeţe
- suplinire în baza concursului de suplinire 2009 organizat în alte judeţe
Program şedinţă publică suplinire:
Joi 3 septembrie 2009 :suplinire

13.00-13.30- matematica,matematică-fizică
13.30-13.45- informatică,TIC
13.45-14.15-fizică,fizică-chimie,chimie,chimie-fizică,chimie-biologie
14.15-14.45-biologie,biologie-chimie
14.45-15.15-istorie, istorie-geografie, istorie-limba engleză, istorie-franceza, cultură civică, filosofie,sociologie,psihologie
15.15-16.00-geografie,geografie-engleză,geografie-franceza,geografie-istorie.
Vineri 4 septembrie 2009 :suplinire
9.00-9.30-învăţători
9.30-10.30-educatoare
10.30-11.45-limba franceză ,limba franceză-limba engleză,limba franceză-geografie,limba franceză-istorie
11.45-12.45-limba engleză, limba engleză-limba franceză,limba engleză-istorie,limba engleză-geografie, limba italiană, limba spaniola
12..45-13.00-limba română
13.00-13.30-religie.
13.30-13.45-psihopedagogie specială, profesor psihopedagog, profesor-educator, kinetoterapie, consiliere psihopedagogică, profesor logoped.
13.45-14.00-educaţie fizică , educaţie fizică specializată
14.00-14.15-educaţie muzicală , educaţie plastică/vizuală
14.15-14.30-posturi palate şi cluburi
14.30-16.00-discipline tehnice (ingineri) : agricultură horticultură,alimentaţie publică,chimie industrială,economic administrativ poştă,economie si educatie antreprenorială,educaţie tehnologică,electronică ,automatizări telecomunicaţii,electrotehnică,energetică,filatură-ţesătorie-finisaj textil,industrie alimentară,instalaţii pentru construcţii,mecanică,transporturi,turism şi servicii,zootehnie,construcţii,estetica şi îngrijirea corpului omenesc).
14.30-16.00 –instruire practică : agricultură horticultură,alimentaţie publică,chimie industrială,economic administrativ poştă ,educaţie tehnologică,electronică ,automatizări telecomunicaţii, electrotehnică, energetică, filatură-ţesătorie-finisaj textil, industrie alimentară, instalaţii pentru construcţii,mecanică,transporturi,turism şi servicii,zootehnie,construcţii,estetica şi îngrijirea corpului omenesc).
INSPECTOR ŞCOLAR GENERAL , prof. Vasile Mariciuc
INSPECTOR ŞCOLAR CU MANAGEMENTUL RESURSELOR UMANE, prof. Gheorghe Flueraş

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu